The future of Beroun is also ours to decide upon

326 326 Time To Talk
At 18:00 on Wednesday the 8th of October 2014, Agora CE presented a debate on youth and local politics.

About the debate:

In the sál České pojišťovny at Wagnerovo náměstí 1541 in Beroun, local candidates from across the spectrum of Czech politics came together for a debate on the future of the city in the run-up to the municipal elections. While members of the present TOP09 coalition – formed by Nezávislých Berouňáků [a local independent party] and the ČSSD [Czech Social Democrats] – were sadly unable to attend, the panel was still well-stocked with representatives of a citizens movement and five of the political parties, who will compete in the forthcoming elections.

This well-attended debate was organised by local students in association with Agora CE and sought to give an insight into the plans of the individual candidates, while focussing specifically on the future and the youth aspects of the issues being considered. This was ensured by the choice of local students Matyáš Borovský and Viktorie Šimůnková as the moderators for the evening and led to a debate, which looked at both cultural and practical aspects of the future of the community, with topics ranging from traffic control through to the promotion of culture.

Participants:

Speakers:

Soňa Chalupová – koalice Zelených [Green Coalition].

Martin Patera – Beroun Sobě [For Beroun].

Ladislav Strnad – KSČM [The Communist Party of Bohemia and Moravia].

Luboše Záloma – Strana svobodných občanů vyslala [The Party of Free Citizens].

Kristýna Zelienková – ODS [Civic Democratic Party of the Czech Republic].

Moderators:

Matyáš Borovský and Viktorie Šimůnková – local students.

Location:

Debata vzbudila zájem občanů

V sále České pojišťovny v Berouně se 8. října uskutečnila veřejná debata s kandidáty do zastupitelstva města. Pozvání k diskuzi přijalo pět politických stran a hnutí. Za hnutí ANO se debaty zúčastnila Ing. Kristýna Zelienková, za ODS RNDr. Soňa Chalupová, za koalici Zelených a Beroun Sobě dorazil Ing. arch. Martin Patera, Strana svobodných občanů vyslala ze svého středu Mgr. Luboše Záloma a za KSČM se dostavil Ladislav Strnad.

Na debatu nedorazili zástupci stávající radniční koalice TOP09, Nezávislých Berouňáků a ČSSD. Omluvili se taktéž zástupci hnutí Pro Beroun. Neúčast zmíněných uskupení se ale nijak nepodepsala na kvalitě diskuze, která byla vedena na nejrůznější aktuální berounská témata, mimo jiné dopravní situaci a kulturu ve městě.

Debata byla organizována studenty berounského gymnázia a podporována neziskovou organizací Agora CE. Moderování se ujal Matyáš Borovský a Viktorie Šimůnková. Smyslem projektu bylo poukázat na problémy Berouna a pokusit se najít jejich řešení.

Místo: